טיפול בגמגום אצל מבוגרים יגרום להם לתקשר טוב יותר ולחוש ביטחון

 

גמגום הינה תופעה הקיימת בכל העולם. 5% מהמגמגמים הם ילדים ו-1% בקרב המבוגרים. 80% מהמגמגמים המבוגרים הם גברים וניתן לבצע טיפול בגמגום אצל מבוגרים במידה ומתמידים בתרגול גם בבית, על פי הוראות קלינאית התקשורת. השתפרות בדיבור ובשפה זה לא עניין שיכול לקרות ביום אחד. יש להגיע למצב שבו ניתן לשלוט ולתקשר באופן שוטף וללא גמגום שמטריד. ישנם אנשים מבוגרים שפשוט ממעיטים בדיבור בגלל הגמגום שממנו הם סובלים וזה מה שגורם להם להיות מתוסכלים יותר. 

במידה והחלטתם לטפל בגמגום שלכם בצורה מקצועית ונכונה, יש למצוא קלינאית תקשורת ולוודא כי היא מוסמכת וכן לברר לגבי הוותק והמוניטין שלה. במידה ותהיה התמדה מצדכם, תוכלו לראות, כיצד אתם משתפרים בתקופה די קצרה  וזה לבטח יעלה את הביטחון העצמי שלכם. גמגום נקשר למצוקה רגשית, חרדה, תסכול, חוסר ביטחון עצמי מבוכה ועוד. תחושות אלה, פוגעות במוטיבציה ומובילות למצבים חברתיים כגון דחייה. גמגום בקרב מבוגרים יפריע בלימודים, תעסוקה  דייטים ועוד. 

 

גמגום שאינו מטופל יגרום לחרדה חברתית

אנשים בעלי גמגום, עשויים לחוש עצמם פחות אטרקטיביים מאנשים אחרים. על פי סקר שנעשה, 40% מהמבוגרים הסובלים מגמגום הם בעלי חרדה חברתית הכוללת גם מבוכה ופחדים מהימצאות במקומות ציבוריים כגון מסעדות, מסיבות או אירועים חברתיים שונים. החרדה עשויה לגבור עם הזמן, כל עוד הם לא ייגשו לקלינאית תקשורת  על מנת שתוכל לסייע להם באופן מקצועי באמצעות טיפול בגמגום. ישנם טיפולים העוסקים בהפקת הדיבור עצמו כמו האטת קצב הדיבור ומתיחת צלילי הדיבור.

 

סוג גמגום נוסף שעשוי להופיע בקרב אנשים מבוגרים, הינו הגמגום הפסיכו גני. גמגום זה, נובע בעת מצבי לחץ או לאחר אירועים טראומטיים, כגון אובדן, גירושין, דאגות בשל מצב רפואי מדאיג ועוד. מצבים שיש בהם לחץ או חרדה, יחמירו את הגמגום. גם בעיות נוירולוגיות בקרב אנשים מבוגרים, עשויים לגרום לגמגום כגון פגיעה באזורים שונים של המוח. גמגום זה ידוע כגמגום נוירוגני. אנשים שסובלים מגידולים במוח, שבץ מוחי או אלצהיימר עשויים לסבול  מגמגום.  

 

טיפול בגמגום אצל מבוגרים באמצעות סדנאות

אנשים שאינם מטפלים בגמגום בבגרותם, עשויים לסבול מפגיעה בביטחונם העצמי והימנעות דיבור בפני קהל ובכך אף לפגוע בהיבטים הרגשיים. ישנם מבוגרים אשר מתקשים לפנות לטיפול באמצעות קלינאית תקשורת, היות והם מפקפקים ביעילותו של טיפול זה . ניתן למצוא טיפול פרטני וממוקד בגמגום גם בקרב מבוגרים וככל שיקדימו בטיפול, כך איכות חייהם תשתפר וביטחונם העצמי ישוב אליהם.

תחומי הטיפול של קלינאית תקשורת הינם מגוונים כמו טיפול בדיבור וניתן להיעזר בה, על מנת לשפר ולשקם תפקודים שונים. טיפול זה מקנה איכות חיים ותקשורת טובה בחברה. תופעת הגמגום בקרב אנשים מבוגרים, עדיין נמצאת במחקר תמידי ולאחרונה, נבחן קשר בין גמגום לכאב ונמצא, כי אנשים שמתמודדים עם כאבים כרוניים או מגרנות סבלו גם מתופעות כמו גמגום. המחקרים הללו התבססו על מקרים בודדים ועדיין אין תמיכה מחקרית מלאה בנתונים הללו.

 

רכישת טכניקות הרפיה באמצעות טיפול באמצעות קלינאית תקשורת

הטיפול במבוגרים המגמגמים,  מבוסס על תרפיית דיבור והוא דומה לטיפול בילדים שמגמגמים. מדובר על טכניקות להרגעה עצמית, סדנאות קול וגמגום המעניקים כלים יעילים לדיבור שוטף, תיקון הגייה והאטת הדיבור. ידוע, כי גמגום גובר או מתפרץ יותר בשעת לחץ. טיפול זה, הינו יעל גם במסגרת פרטנית וגם במסגרת קבוצתית.  יש לציין כי מה שמאפיין אנשים שכבר עברו טיפול המסייע בדיבור שוטף והפסקת הגמגום למשך זמן ארוך הוא, שהם אינם סובלים מבעיות פסיכולוגיות מעבר לגמגום עצמו. נתון זה, מוביל למסקנה שהצלחה ארוכת טווח של הטיפול בגמגום מותנית בהשפעת הרווחה הנפשית של המטופלים ובהקלה על חרדה חברתית במיוחד.

 

על מנת להגיע לטיפול יעיל בתופעת הגמגום, יש להגיע אל קלינאית תקשורת מוכרת כמו  רחל חזן העוסקת שנים רבות בתחום זה. רחל הינה בעלת תואר מאוניברסיטת ליון שבצרפת, היא עבדה כ-10 שנים בביה"ח שערי צדק במחלקת שיקום באף אוזן גרון. היום היא מקבלת בקליניקה הפרטית שלה בירושלים, כאשר היא כבר משתמשת בשיטות יעילות  שהיא פיתחה בטיפול  בגמגום ואף הביאו לתוצאות טובות בקרב מטופליה הרבים.